Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)
O arabském světě panuje mnoho mýtů a lidé jsou s touto částí světa spjati vzpomínkou na pohádku o tisíci a jedné noci, uklidňujícím kouzlem pouští a v neposlední řadě i méně příjemným pocitem nebezpečí, které v některých zemích regionu panuje. Tento článek Vám ukáže jinou tvář Arábie, o které jste nejspíše netušili a která si bezpochyby získá Vaši pozornost.
1. Mešita Šejcha Zájeda
Vůči arabskému světu panují mnohdy různé předsudky, a proto není lepšího způsobu než začít představením fascinující mešity Šejcha Zájeda, kterou nestavěl muž, ale žena. O velkoleposti tohoto architektonického počinu hovoří fakt, že pod 70 metrů vysokou kupolí mešity visí největší lustr na světě o 12 tunách z nerezové oceli, pozlacené mosazi a skleněných panelů s milióny kusů křišťálu od Swarovskeho. Hlavní modlitebnu pokrývá největší koberec na světě o rozloze 5700 m², který váží 47 tun. Mešita se přidala k trendu vstřícného přístupu k nevěřícím.
2. Alhambra ve Španělsku
Možná se ptáte, proč se v článku o Arábii zmiňujeme o Španělsku. Dnes je Španělsko vnímáno jako ryze evropská a katolická země, nicméně není tomu tak dlouho, co byla pod nadvládou muslimů v rámci takzvaného Cordóbského chalífátu. Za jejich dob panovala v Andalusii (jih Španělska) velká náboženská tolerance, došlo k obrovskému rozmachu přírodních věd a taktéž k vybudování mnoha jedinečných budov, které se do místní architektury promítly svým jedinečným způsobem. Ostatně posuďte sami.
3. Damašek
Dnes je bohužel syrské hlavní město Damašek zmítáno válkou, bylo by však hříchem opomenout toto nejdéle kontinuálně osídlené hlavní město na světě. Pro nás má pak Damašek zvláštní význam i proto, že ze Sýrie částečně pocházíme a je našemu srdci blízký. Jednoho dne zajisté i Vy pocítíte opojnou vůni damašského jasmínu či růže třeba na nádvoří tradičního arabského domu, který je přehlídkou uměleckých řemesel a neopakovatelné atmosféry, která se později stala inspirací pro riady a paláce v Andalusii či Maroku.
4. Emiráty
S nálezy ropných ložisek před několika málo dekádami si šejchové Blízkého východu museli položit otázku kudy se vydat dál. Někteří vsadili na výnosy z prostého prodeje tohoto černého zlata k financování svých struktur, zatímco vizionáři Spojených arabských emirátů vsadili na využití těchto zdrojů k financování megalomanských projektů, které přilákají turisty a businessmany z celého světa. Dnes drží Emiráty řadu primátů a zaslouženě se mohou považovat za zemi budoucnosti.
5. Petra
Vrátíme-li se zpět v čase a vstoupíme-li do skal jordánské pouště, můžeme zpozorovat nečekané. Rozsáhlé antické město ponořené přímo do skal. Tento historicky unikátní koncept nenaleznete v podobném měřítku nikde jinde na světě. Město svého času bylo domovem přibližně 30 tisíců obyvatel, kteří byli natolik důmyslní, že si uprostřed pouště dokázali zajistit až 8 litrů vody na hlavu a den, vytvářeli zelené oázy a pyšnili se okázalým centrálním bazénem. Petra byla skutečně luxusní zastávkou v Arábii pro kupce z Východu i Západu.
6. Libanonské vinice Ksara
Lidé se často mylně domnívají, že Arábie je regionem, v němž si k alkoholu ani nepřičichnete. Dovolte nám tento mýtus vyvrátit na příkladu luxusních vinic Ksara, které se nacházejí v podhůří libanonských hor. Díky své poloze, kvalitní půdě a dostatečnému přísunu slunce patří Ksara mezi skutečnou špičku toho, co můžete okusit.
7. Lyžování v Libanonu
Když už je řeč o o Libanonu, věděli jste, že je každý rok cílem mnoha milovníků lyžování? S menší nadsázkou se říká, že Libanon je zemí, kde můžete sjet ze sjezdovky přímo na pláž a tam se vykoupat u moře. Tato báječná destinace, které se přezdívalo Švýcarsko Blízkého východu si získá každého, kdo chce zažít duši Evropy v hábitu Orientu.
8. Rijády v Maroku
Historie byla svědkem mnoha přelivů kultur a jejich vlivů napříč národy a jednou takovou ukázkou je přítomnost tzv. rijádů v Maroku, které odrážejí tradiční damašskou architekturu a design rodinných domů. Díky velké popularitě tohoto stylu v Maroku je dnes paradoxně k nalezení více rijádů v Maroku než v Damašku. Kromě útulné a romantické atmosféry tvořené hřejivými tóny, orientálními materiály a prvky je centrálním bodem rijádů zdobná fontána uprostřed nádvoří a především rodinný přístup k hostovi. Pro nás jsou rijády srdcovkou.
9. Opera v Muscatu
Je-li řeč o Opeře, většina z nás si obvykle vybaví známá místa západní civilizace jako Sydney, New York, Miláno či Vídeň. Ale co takový Omán? Jeho hlavní město Muscat je domovem úchvatné opery, která si klade za cíl přilákat nejvěhlasnější umělce světa, aby pozvedla úroveň povědomí o klasické hudbě mezi místními obyvateli.
10. Írán
Článkem sice chceme představit krásy arabského světa, ale jednoduše si nemůžeme odpustit Írán, který je svou kulturou Arábii tak blízký. Milujeme jeho obyvatele, jejich vstřícnost, pohostinnost a v neposlední řadě nám nedá spát jeho malebná architektura. Vliv islámu i středoasijských kultur je v ní patrný na první pohled, díky čemuž dotváří dojem do detailu propracované malby.
Teď když už o těchto místech víte, které z nich si připíšete na svůj cestovatelský seznam?