S příchodem Velikonoc se každý rok nabízí celá řada důvodů k oslavám, ale pro nás v Palmyra Tour jsou letošní Velikonoce obzvláště významné. Během letošních velikonočních svátků se totiž podařilo syrské armádě a jejím spojencům osvobodit světoznámé rozsáhlé antické město Palmyru, které bylo po bezmála jeden rok v rukách barbarů 21. století tzv. Islámského státu. Tento článek je pro nás příležitostí připomenout náš vztah k tomuto skutečně ojedinělému světovému dědictví a přiblížit Vám jeho současný stav.
Nemalou část světového kulturního dědictví, kterou prezentuje Palmyra se svými památkami na seznamu Unesco, ničili po dobu nekonečných 10 měsíců a řada našich klientů, a to především ti, kteří k Palmyře po její návštěvě našli citový vztah, nás čas od času kontaktovala, aby se pozeptala na aktuální stav. Islámští teroristé zničili a rozbili všechny sochy a reliéfy nacházející se v archeologickém muzeu Palmyry, naštěstí velká část expozice byla hned na počátku války postupně převezena do centrálních skladů v damašském muzeu. Zbytek exponátů z období 1.tisíciletí př. n. l. a dále byl odcizen a prodán v zahraničí. Zároveň ovšem bojovníci nelenili, po 10 měsíců kopali po celém historickém areálu a hledali další vykopávky pod zemí neodborným způsobem. Vše, co bylo takovým způsobem nalezeno, bylo ještě rychleji dopraveno do Turecka, odtud putovalo do světa nebo zůstalo v Turecku. Islamisté také zničili dva hlavní chrámy antického města, velký Baalův chrám, jehož krásný oltář byl srovnán se zemí použitím mnoha tun výbušnin, a menší Baal Šaminův, přičemž druhý z nich byl do původní podoby zrestaurován teprve pár let před válkou. Stejný osud potkal nádherný vítězný oblouk, který se stal nejen branou vstupu na hlavní třídu antického města, ale také turistickým symbolem Palmyry ve světě čili jakousi jeho značkou. Doposud není ještě znám skutečný stav antického divadla a dalších částí. Historická pevnost nad městem je poškozena relativně málo. Pro Palmyru byly také typické věžovité a podzemní honosné hrobky na jejím předměstí, do nich byli v dobách antiky pochováváni příslušníci každé místní bohaté rodiny. Jejich unikát tkvěl především v impozantnosti a bohaté vnitřní reliéfové výzdobě.
- Články z našich cest
i ze zákulisí
- Přednostní nabídky
a akce
- Můžete se kdykoliv
odhlásit
Bohužel i tato část města vzala za své. Při prudkých bojích s islámským státem v Palmyře provládní jednotky postupovaly opatrně a důkladná příprava byla důvodem, proč osvobození Palmyry trvalo tak dlouho. Teroristé se ale připravovali rovněž a předtím, než Palmyru ve spěchu po nečekaném nočním výpadu armády opustili, město a okolí proložili protitankovými a protipěchotními minami. První odhady hovoří o 2500 min pod celým antickým městem, dílo zkázy naštěstí dovršit ale nestačili, a to především díky osobním obětem syrských vojáků. O Palmyru se v obývané části města bojovalo doslova muž proti muži. Tito padlí stejně jako další obyvatelé či 82letý rodilý Palmyřan, archeolog a bývalý správce Palmyry Dr. Chálid Al Asaad, který byl popraven islamisty velmi krutým způsobem poté, co Palmyře obětovali to nejcennější, nikdy nebudou zapomenuti. Osvobozením města práce provládních syrských vojáků nekončí, začíná velmi nebezpečná a důležitá etapa pro pyrotechniky. Vzhledem k aktuálnímu stavu se do této práce pouštějí i ruští vojenští odborníci se svými roboty a ruská strana vyzvala i další strany bojující za demokracii, aby se pustily do díla společně s nimi. Zatím je reakce ale v tomto směru velmi vlažná. Unesco slíbilo, že se otázkou Palmyry bude zabývat už 29.3., aby posoudilo škody a rozhodlo o vyslání expertů na místo. Pomocnou ruku nabídla Ermitáž, která má velké zkušenosti s restaurování válečných škod, jak pravil její představitel. Předběžné odhady hovoří o pětiletém plánu záchrany Palmyry.
Celá Sýrie a s ní světová kulturní veřejnost se radují z osvobození Palmyry, ale zároveň netrpělivě a s obavami očekávají, jak bude vypadat Palmyra, nevěsta pouště, až se odhalí veškeré zlo, které na ni bylo napácháno.
Palmyra v průběhu 2 tisíc let odolala už řadě dobyvatelů a přírodních živlů, šrámy na kráse sice utrpěla, ale přes svou křehkost vždy hrdě povstala. A nebude tomu jinak ani tentokrát, pro mě jako Syřana, pro mou rodinu i přátele a milovníky světového kulturního dědictví, je Palmyra odkazem našich předků, který jsme povinni zachovat pro všechny, kteří přijdou po nás a budeme jen doufat, že to budou generace, které si všeho, co člověk během staletí stvořil, budou vážit a věřím, že boží oko, které Palmyru chrání, bude ji nadále chránit.
Pokud Vás zajímá proč se naše cestovní kancelář pojmenovala po této syrské památce a jaký symbolický význam skýtá, neváhejte si přečíst stručný příběh o nás a našem podnikání na tomto odkaze.
- Články z našich cest
i ze zákulisí
- Přednostní nabídky
a akce
- Můžete se kdykoliv
odhlásit